Baskı Teknik Bilgi
Ofset, flekso, serigrafi ve tampon baskı tipi çeşitlerini tecrübemizi katarak ürünlerinizi daha net baskıya ulaştırıyoruz ve kendi müşterilerinize daha kurumsal hava katmasında yardımcı oluyoruz.
Tasarım İncele

Baskı Teknik Bilgi....

Ofset Baskı

Ofset Baskı Nedir?

Ofset ismi, İngilizcedeki “OFF-SET” kelime kalıbından Türkçeye geçmiştir ve belirli gramaja kadar kağıt ve kağıt benzeri materyal üzerine baskı yapılmasını sağlar. Günümüzde kitap, dergi, gazete, broşür ve kartvizit gibi ürünlerin basımında en çok tercih edilen baskı sistemidir. Özellikle de aynı anda çok sayıda ürün basılabildiği için günlük gazetelerin baskısında tercih edilen yöntem, ofset baskıdır.

En yeni baskı tekniklerinden biri olan ofset baskıda, basılmak istenen görsel, yağ bazlı bir mürekkep ile yüzeyi düz hale getirilmiş bir kireçtaşı üzerine çizilmektedir. Bu işlemin arından uygulanan özel bir çözelti, görselin yer almadığı yerler tarafından emilir ve görseli oluşturan yağlı bölgelere nüfuz etmez.

Düz bir baskı tekniği olan ofset baskıda elle hazırlanan ya da fabrikasyon kalıplar kullanılır. Fabrikasyon kalıplarda maliyet biraz daha yüksek olsa da elle hazırlanan kalıplara göre kalite daha yüksek olur. Diğer bir deyişle ofset baskıda fabrikasyon kalıp tercih etmek, baskının daha kaliteli olmasını sağlar.

Çalışma Prensibi

Sağladığı düşük maliyet ve yüksek baskı hızı gibi avantajları sebebiyle, her ne kadar geç geliştirilen bir baskı sistemi olsa da, ofset baskı günümüzde tüm dünyada en sık kullanılan baskı sistemidir. Bu baskı sisteminde “suyun yağ bazlı mürekkeple karışmaması” prensibi temel alınmaktadır. Kullanılan baskı kalıbında, basılacak kısımlar ile basılmayacak kısımların eşit yükseklikte olması sebebiyle “düz baskı sistemi” ya da “endirekt baskı sistemi” olarak da adlandırılır. Bu baskı sisteminde kullanılan ve farklı metallerden yapılan kalıpların yüzeyi, ışığa son derece duyarlı emaye isimli madde ile kaplıdır. Emaye isimli bu madde mürekkebi tutmakta ve suyu itmektedir. Bu sebeple ofset baskı sisteminde büyük bir önem taşır.

Ofset baskı makinesi bir defada renkli baskı yapabilir çünkü basılacak her renk için ayrı bir baskı birimine sahiptir. Mavi, kırmızı, sarı ve siyah, diğer tüm renklerin elde edilmesi için kullanılır. Kullanılacak baskı kağıdı bu renk birimlerinden geçer.

Baskı işleminde kullanılan aktarıcı işlevli merdaneye, baskı jargonunda blanket adı verilmiştir. Esnek bir yapıya sahip olan blanket, kâğıda bastırıldığı sırada esneme eylemini gerçekleştirir ve dolayısıyla hem kağıtla hem de baskı kalıbı ile temas halindedir. Kalıp ise hem su hem de mürekkep merdanesine değmekte, baskı yapılacak yere mürekkebi baskı olmayacak yere de suyu almaktadır. Demin bahsetmiş olduğumuz emaye kaplı alanlar mürekkebi aldıktan sonra mürekkepli yerler blanket’e aktarılmaktadır. Baskı yapılacak alandaki mürekkep kalıp üzerinde düz görüntülüdür ancak blanket’e ters olarak geçmektedir. Daha sonra blanket’teki bu ters görüntü, baskı kazanı ve blanket kazanı arasında geçen kağıda düz olarak basılmakta ve baskı işlemi bu şekilde sona ermektedir.

Ofset baskı çeşitleri

Ofset baskı kendi içerisinde iki ana kola ayrılır. Bunlar tabaka ofset baskı ve web ofset baskıdır.

  • Tabaka Ofset Baskı: Adından da anlaşılacağı gibi baskı materyali olarak tabaka kâğıtların kullanıldığı ofset baskı çeşididir. 25×35 cm’den 70×100 cm’ye kadar olan boyutlarda baskı yapabilen türevleri vardır. Gazete, dergi, kitap vb. basımlar için uygundur. İki, dört, beş, altı, sekiz, on, on iki renkli baskı makineleri türevleri mevcuttur.
  • Web Ofset Baskı: Bobin kağıtların kullanıldığı ofset baskı çeşididir. Tabaka ofsete göre yüksek hızda ve az maliyette olan bir baskı çeşididir. Günümüz gazete ve dergi basım işlerinde kullanılır.

Flekso Baskı

Fleksografi (kısaca flekso) Baskı, esnek (fleks) baskı kalıbı ile yapılan baskı tekniğidir. Flekso baskı da tipo baskı gibi yüksek baskı tekniğidir. Bu baskıda basılacak iş, kalıbın gövdesinden belli bir yüksekliktedir. Kalıp (klişe) esnek olduğundan dolayı kolayca bükülebilir. Bu baskı tekniğinde kalıp, kalıp silindirine (çift taraflı bant ile) monte edilir. Mürekkep haznesi mürekkebi Aniloks (tramlı) merdaneye verir. Aniloks merdane, yüksekte kalan kısımlara temas eder ve yüksek yerler mürekkep alır. Kalıp silindiri ile baskı silindiri arasından geçen baskı altı malzemesi üzerine görüntüyü aktarılır.

ZET (DİŞLİ) HESABI Bu hesaplama flekso baskıyı geliştiren Amerikanlar tarafından oluşturulmuştur. Amerika’da ölçü birimi olarak inç kullanıldığından sistem inç ölçü birimi üzerine inşa edilmiştir. Dişli sayısı ‘tam sayı’ olmak zorundadır. Makine dişlilerinde tam sayı yerine küsuratlı (virgüllü) sayı olması mümkün değildir. Bundan dolayı etiket ebadı yada (tercihen) ara boşluğu azaltılarak yada artırılarak ebat tam sayı katı olacak şekilde düzeltilir. Bu bilgi flekso sisteminin en önemli noktalarından biridir. 1 İnç = 2,54 cm = 25,4 mm 1 dişli mesafesi = 25,4 / 8 = 3,175 mm 64’lük zet = 3,175 x 64 = 203,2 mm 65’lik zet = 3,175 x 65 = 206,375 mm

Serigrafi Baskı

Serigrafi, bir seri baskı yapma şeklidir. Geçmişi çok eskilere uzanan bu sanat dalı son zamanlarda sanayinin de gelişmesi ile endüstriyel ürünlerin markalanmasında büyük önem kazanmıştır. Ahşap ya da metal bir çerçeveye gerilen değişik türdeki polyester ipek kumaşının foto film emülsiyon denilen bir film tabakasıyla kaplanıp ışıkta pozlandıktan sonra basılması gereken grafik, bu kumaşa bir şablon gibi çıkar. Işığa duyarlı bölgeler suyun yardımı ile boşaltılır ve hassas bir şablon oluşur. Bu şablona kalıp denir. Bir ragle (ağzı keskin bir kauçuk) yardımı ile baskı yapılır.

Serigrafi baskı her türlü malzeme ve yüzeye uygulanabilir. Yuvarlak baskılar yapılabilir. Aynı zamanda matbaanın baskı yapamadığı metal, seramik, kumaş ve cam gibi malzemelere baskı serigrafi ile yapılır. Elektroniğin bel kemiğidir. Serigrafi sayesinde devre kartları daha net ve temiz olarak yapılmaktadır. Son yıllarda serigrafi endüstrinin olmazsa olmazları arasına girmiştir.

Tampon Baskı

Tampon baskı ( tampografi olarak da adlandırılır ), 2 boyutlu bir görüntüyü 3 boyutlu bir nesneye aktarabilen bir baskı işlemidir. Bu, klişeden bir silikon tampon aracılığıyla bir alt tabakaya bir görüntünün aktarılmasını içeren bir dolaylı ofset ( gravür ) baskı işlemi kullanılarak gerçekleştirilir . Tampon baskı, medikal, otomotiv, promosyon, giyim ve elektronik nesnelerin yanı sıra aletler, spor malzemeleri ve oyuncaklar dahil olmak üzere birçok endüstride baskısı zor olan ürünler üzerine baskı yapmak için kullanılır. Ayrıca iletken mürekkepler , yapıştırıcılar , boyalar ve yağlayıcılar gibi işlevsel malzemeleri biriktirmek için de kullanılabilir . Mürekkep filmi içindeki hem klişe hem de ped üzerindeki fiziksel değişiklikler, pede yapışması lehine kazınmış görüntü alanını terk etmesine ve daha sonra alt tabakaya yapışması lehine pedden serbest kalmasına izin verir. Silikon pedin benzersiz özellikleri, görüntüyü düz bir düzlemden alıp düz, silindirik, küresel, bileşik açılar, dokular, içbükey veya dışbükey yüzeyler gibi çeşitli yüzeylere aktarmasına olanak tanır. Tampon baskı – https://tr.qaz.wiki/wiki/Pad_printing

Mail Bültenine Abone Ol